Oluşum Evreleri
Manastır, önce Güneşe Tapanlar'ın yeraltı tapınağı olarak varolmuş, daha sonra muhtelif dönemlerde işgaller ve değişen yönetimlerin kullanım amaçları ile şekillenen üst yapılarla gelişmiştir. Özellikle Patriklik merkezi olduğu dönemlerde, manastır vasfını kazanmış ve bugüne kadar süre gelmiştir.
 
 
Şemsiler Tapınağı
Deyrulzafaran Manastırı milattan önce 400 yıllarına ait bir Güneş Tapınağı'nın üzerinde yükselir. Tapınağın bazı bölmeleri hala ayaktadır. Bölgedeki ilk kilise ve manastırların çoğu Şamaş (Güneş tanrısı) tapınakları üzerine inşa edilmiştir. Tapınağın ilk temellerinin MÖ 4000 yıllarına ait olduğu ileri sürülmektedir. 2007 yılında restore edilmiştir.
Pencereyi kapat
Avlu
Manastır, çevresindeki dağlardan gelen pınarlar sayesinde yeterli su kaynağına sahiptir. Kaynaklardan toplanan bol mineralli sular da Firdevs'te bulunan eyvanın başından akarak önündeki havuzda depolanır. Manastırın avlusunda bulunan zeytin ağaçlarından çıkartılan zeytinyağından ayinlerde kullanılan kandillerin yağı elde edilir.
Pencereyi kapat
Azizler Evi
Mor Hananyo Kilisesi'nin güneyinde yer alır. Romalılar manastırın ilk yapısı olan kaleyi inşa ederler. Onların bölgeyi terk etmesinden sonra, Aziz Şlemun bazı azizlerin kemiklerini buraya getirtir. Muhteşem görünümlü dilimli kubbesi 1884 yılında Patrik IV. Petrus tarafından onarılır. Azizler Evi 2007 yılında Derneğimiz tarafından restore edilmiştir.
Pencereyi kapat
Meryem Ana Kilisesi
Meryem Ana Kilisesi, Mor Hananyo Kilisesi'nin yanında yer alır. Mimari tarzı 5-6. yüzyıla tanıklık eder. Manastırın en eski kilisesidir. Kilisenin dört medbahından her birinde ince bir işçilikle 1699 yılında yapılmış ahşap kduşkudşinler vardır. Kilisenin bir bölümü Patrik II. Cercis tarafından 1687–1708 yılları arasında restore edilmiştir.
Pencereyi kapat
Mor Hananyo Kilisesi
Mor Hananyo Kilisesi, İmparator Anastas döneminde, 491-518 yılları arasında, Süryani mimar kardeşler Teodosi ve Teodori tarafınndan yapılmıştır. Kilisede 350 yıllık cevizden bir patrik kürsüsü ve 500 yıllık fildişi bir metropolit kürsüsü vardır. 20. yüzyıla kadar kiliseye birçok ekleme yapılmış, en son 2007 yılında derneğimiz tarafından restore edilmiştir.
Pencereyi kapat
Mor Petrus - Kürsü Kilisesi
Mor Petrus kilisesi, küçük bir dua evidir. 1696–1699 yılları arasında Patrik II. Cercis tarafından Elçi Mor Petrus adına inşa edilmiştir. Patriklik seçimi bir zamanlar bu kilisede yapılıyordu. Patrik Şükrullah tarafından 1727'de, Patrik IV. Cercis aracılığıyla 1772'de ve Patrik 5. Cercis tarafından 1830 yıllarında restore edilmiştir.
Pencereyi kapat
Çan Kulesi
Deyrulzafaran Manastırı'nın sınırları içindeki Mor Hananyo Kilisesi'nin güneybatısındaki köşesinde eski bir çan kulesi yükselir. İçinden dönen bir merdivenle yukarıya çıkılır. Kulenin üzeri yeni bir kubbeyle örtülmüştür. Çan Kulesi'ni, 1878 yılında Maden Metropoliti Musullu Mor Diyonosiyos Behnam Kiyal inşa ettirmiştir. Kubbesi 2007 yılında restore edilmiştir.
Pencereyi kapat